Padedame kosuliui išvaryti ligą

Kosulys – vienas dažniausių vaiko negalavimų, o rudenį iš jo atpažįstame peršalimo ligą. Ne visada vaikas kosėja dėl rimtų priežasčių, nors ir gerklytę draskantis garsas tėvams atrodo grėsmingas. Žinoma, kosulys gali būti ir sunkesnės ligos požymis. Ką daryti vaikui pradėjus kosėti ir kada reikia gydytojo pagalbos?

Ką verta žinoti apie kosulį?

Pirmiausia, kad tai yra apsauginė organizmo reakcija – išvalomi kvėpavimo takai. Kosėjant iš plaučių staiga išpučiamas oras išmeta ir visa tai, kas trukdo kvėpuoti – gleives, dulkes, taip pat – virusus ir bakterijas. Taigi, kosulys saugo nuo ligų, nes neleidžia svetimkūniams patekti  į apatinius kvėpavimo takus. Ne veltui sakoma, kad „kosulys – plaučių sarginis šuo”.

Kalčiausi virusai

Vaikams kosulį dažniausiai sukelia virusinės infekcijos. Virusai gali pažeisti įvairias kvėpavimo takų vietas: gerai, jeigu jie nenukeliauja toliau nosiaryklės, prasčiau, kai patenka į bronchus, broncheoles ar plaučius. Visais šiais atvejais kamuoja tas pats simptomas – kosulys, bet skiriasi jo pobūdis. Esant gerklės uždegimui, kosulys dažnai būna sausas. Sloga ir užpakaline ryklės sienele bėgančios gleivės sukelia drėgną kosulį.

Jeigu virusai pažeidžia gerklų gleivinę, gali ištikti netikras krupas. Dėl ištinusios gerklų gleivinės susiaurėja jų spindis, o vaiko kosulys pasidaro lojamas, atsiranda šiurkštus garsas ir triukšmas įkvepiant.

Susirgus bronchitu, bronchiolitu ar plaučių uždegimu, gleivės susikaupia bronchuose, bronchiolėse arba plaučiuose, gleivinės patinsta, todėl atsiranda kosulys ir dusina. Bronchitu sergančio vaiko kosulys iš pradžių sausas, vėliau atsiranda tąsūs, sunkiai atkosimi skrepliai. Sergant plaučių uždegimu  kosulys dažnai varginantis, atsikosima sunkiai, kvėpuojant ir kosėjant neretai girdimas švokštimas, gargimas. 

Sergant bronchine astma, tirštų gleivių kaupimosi  bronchuose bei jų spazmų priežastis –  alergenai, šiai ligai būdingi dusulio ir kosulio priepuoliai.

Užsitęsęs kosulys perspėja apie rimtesnes ligas

Ilgai nepraeinančio kosulio priežastis gali būti viena po kitos besikartojančios virusinės infekcijos: nesuspėjęs išsigydyti vienos, mažylis jau susigriebia kitą ligą. Toks kosulys gali tęstis keletą savaičių. Rimtesnės jį sukeliančios ligos: alergijos, taip pat ir bronchinė astma, kokliušas, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos komplikacija sinusitas. Todėl ilgai kosėjantį vaiką nuveskite pas gydytoją. Greitąją pagalbą būtina kviesti pastebėjus šiuos požymius:

  • kosėjančiam vaikui sunku kvėpuoti, kalbėti, kūdikis negali dėl to verkti;
  • pamėlo vaiko lūpos;
  • mažylis neteko sąmonės arba liovėsi kvėpavęs;
  • jeigu temperatūra pakilo iki 39-40 laipsnių, nes karščiavimo priežastis gali būti plaučių uždegimas, o kūdikiui pirmaisiais gyvenimo mėnesiais – daugiau kaip 38 laipsnių;
  • būtinai reikia gydytojo, jeigu vaikas ima dusti;
  • kai kosulio priepuolių kamuojamas vaikas vemia, nes tai gali būti kokliušo požymis. Ši liga ypač pavojinga kūdikiams.

Nors ir minėtų požymių nepastebite, bet kosėjantis vaikas vangus, neįmanoma atkreipti jo dėmesio, taip pat kvieskite gydytoją.

Kaip gydyti peršalimo kosulį?

Paprastam peršalimo kosuliui gydyti užteks atsikosėjimą lengvinančių preparatų. Nesvarbu, ar jis sausas, ar drėgnas, slopinti dažniausiai nepatariama. Sausas, paviršutiniškas kosulys, kai vaikas  neatkosėja sekreto, labai vargina. Todėl skystiname gleives, skatiname jų išsiskyrimą ir pasišalinimą – tuomet  mažylis gali lengviau atsikosėti. Drėgną kosulį, kai vaikas kvėpavimo takuose susikaupusius skreplius atkosėja į nosiaryklę, taip pat reikia skatinti. Tai padaryti padeda karštos aviečių, mėlynių arbatos, drėgnesnis kambario oras, o jeigu jis per sausas, drėkiname specialiu prietaisu arba buitiniais metodais.

Kvėpavimo takų dirglumą mažina šilti gėrimai, ligoniukui tinka vištienos buljonas. Nedera vaiko girdyti gazuotu vandeniu bei citrusinių vaisių sultimis, nes šie gėrimai dirgina uždegimo pažeistą kvėpavimo takų gleivinę.

Neskubėkime nuo kosulio vaikui duoti  cheminių vaistų, jeigu jų neišrašė gydytojas. Veiksmingumu jiems nenusileidžia natūralūs augaliniai preparatai. Vienas iš galinčių palengvinti kosulį augalų – gebenė, kurios lapų gydomosios savybės seniai naudojamos liaudies medicinoje. Mūsų promočiutės nuo kosulio bei bronchų spazmų gelbėjosi šio vijoklinio augalo, puošiančio sodų, namų sienas ar balkonus, lapų arbatomis. Iš gebenės lapų ekstrakto šiuolaikinė farmacijos pramonė gamina sirupus ir tirpalus, kurie vaikui skanūs ir juos paprasta sugirdyti.

Augalo lapuose esančios medžiagos saponinai stimuliuoja kosulio refleksą, skystina gleives, todėl jos lengviau pasišalina iš kvėpavimo takų ir mažėja uždegimas. Vaistai iš gebenės lapų ekstrakto kosulio kamuojamam vaikui leis lengviau atsikosėti ir greičiau pasveikti

Parengė Undinė Gilė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook